poniedziałek, 24 listopada 2014

Biografia Bogumiła z Dobrowa

OBRAZ BŁOGOSŁAWIONEGO BOGUMIŁA W SANKTUARIUM W DOBROWIE
Wstęp

BŁOGOSŁAWIONY BOGUMIŁ KARMI RYBAMI PRZYBYŁYCH RYBAKÓW W SWOJEJ PUSTELNI W DOBROWIE NA ROZLEWISKACH RZEKI WARTY, W KTÓRYM PRZEBYWAŁ DO SWOJEJ ŚMIERCI I ZMARŁ W OPINII ŚWIĘTOŚCI - obraz naścienny w Sanktuarium błogosławionego Bogumiła w Dobrowie.

        Szczegóły biografii błogosławionego Bogumiła skrywają mroki historii, choć ze strzępów zachowanych informacji wynika, że jego życie było intrygujące. Od śmierci Bogumiła minęło kilkaset lat. Mimo upływu czasu, do jego grobu przybywa wciąż tysiące pielgrzymów, a kult jest żywy do dnia dzisiejszego. Z olbrzymiej liczby wotów i darów składanych w miejscach, którym patronuje, niesłabnącego przez wieki kultu wiadomo, że prośby wnoszone za jego wstawiennictwem w różnych intencjach musiały być skuteczne. Wspomnienia o błogosławionym Bogumile zachowały się początkowo w pamięci prostego wiejskiego ludu. Dopiero później postaci arcybiskupa z zainteresowaniem przyjrzały się władze kościelne i wreszcie rozpoczęły starania o kanonizację.


DOBRÓW (między Kołem a Uniejowem - SANKTUARIUM BŁOGOSŁAWIONEGO BOGUMIŁA - PARAFIA P.W. TRÓJCY ŚWIĘTEJ  - PO PRAWEJ STRONIE RELIKWIE BŁ. BOGUMIŁA

Młodość błogosławionego Bogumiła

            Bogumił urodził się w wielkopolskim Koźminie, wiosce leżącej obecnie w powiecie tureckim. Fakt ten jest obecnie upamiętniony kapliczką z figurką św. Bogumiła. Na podstawie aktualnej wiedzy historycznej Bogumił przyszedł na świat na początku XII wieku.